• Trending Topics:    
  • 2024 Election
  • Joe Biden
  • Donald Trump
  • Congress
  • Faith
  • Sports
  • Immigration
IJR
  • Politics
  • US News
  • Commentary
  • World News
  • Faith
  • Latest Headlines
No Result
View All Result
  • Politics
  • US News
  • Commentary
  • World News
  • Faith
  • Latest Headlines
No Result
View All Result
IJR
No Result
View All Result
Home FaithTap

TikTok User Calculates ‘248% Increase In Price’ Regarding Kevin McCallister’s Groceries

Elizabeth Weibel by Elizabeth Weibel
December 4, 2023 at 11:09 am
in FaithTap, News
245 7
0
TikTok User Calculates ‘248% Increase In Price’ Regarding Kevin McCallister’s Groceries

A TikTok user shocked "Home Alone" fans by revealing that Kevin McCallister's groceries would cost more than $20 in today's economy. (Screenshot/YouTube/Mr. Marshmello)

491
SHARES
1.4k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Many “Home Alone” fans were left shocked after a TikTok user calculated that Kevin McCallister’s grocery bill would cost more than $60 in today’s economy.

Geoffrey Lyons calculated the math of Kevin buying items such as, a TV dinner meal, a loaf of Wonder Bread, frozen mac and cheese, cling wrap, half a gallon of milk, tide laundry detergent, toilet paper, half a gallon of orange juice, pack of army men and dryer sheets.

In the scene, Kevin gives the cashier a $20 bill for his groceries, which totals $19.83. Lyons calculated that in today’s economy, Kevin’s groceries would cost him $63.73 and after tax, $68. This represents a “248% increase,” Lyons notes in his video, even with Kevin’s coupon saving him $1 off of the orange juice.

@sellitlikelyons Groceries in 1990 vs Today Breakdown ☠️ #fyp #homealone #rockwalltx #geoffreylyons #lyonsden #northtexas #dallastx #dallasrealestate #dfw #dfwrealtor ♬ original sound – Geoffrey Lyons

“So, I broke it down,” Lyons says. “$4.50 for the orange juice. $4.50 for the saran wrap, TV dinner: couldn’t find the exact same one, so we did $5 for that one because it had the food inside. $13 for the tide, $3 for the Wonder Bread, $3.50 for the frozen mac, $4.60 for the milk. You got $8.79 for the dryer sheets, you got $8.00 for the toilet paper, and you got just shy of $9 for the toy soldiers.”

In response to Lyons’ video, several people chimed in with witty responses.

“I bet the cashiers wage is still the same in 2023,” one person wrote.

Another person pointed out that “tide alone is almost 20 $ now.”

“Ok, but you used Target prices and those are arguably higher,” one person pointed out.

“Buy the same stuff at aldi you spent 35$,” another person wrote.

One person revealed that in 2003, her grocery bill for her family of five people came out to “$120 a week” and now it’s, “$350 for 2 of us.”

Watch the scene below:

Tags: bidenomicsEconomygroceriesHome AloneInflationJoe BidenU.S. News
[firefly_poll]

Join Over 6M Subscribers

We’re organizing an online community to elevate trusted voices on all sides so that you can be fully informed.





  • About Us
  • GDPR Privacy Policy
  • Terms of Service
  • Editorial Standards & Corrections Policy
  • Subscribe to IJR

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Politics
  • US News
  • Commentary
  • World News
  • Faith
  • Latest Headlines

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Thanks for reading IJR

Create your free account or log in to continue reading

Please enter a valid email
Forgot password?

By providing your information, you are entitled to Independent Journal Review`s email news updates free of charge. You also agree to our Privacy Policy and newsletter email usage